Szmata

Co jest w życiu najważniejsze?

Każdy z nas zadaje te pytanie , a jeśli szuka odpowiedzi to i jakąś znajduje. Na rożnych etapach życia, odpowiedź na to pytanie może być nie co inna . Ja ostatnio bardzo wyraźnie widzę , że jedną z najważniejszych rzeczy w życiu jest szacunek do drugiego człowieka. Często brakuję nam tego. Za to wykazujemy się dużym tupetem. Nierzadko jesteśmy bezczelni.

Brakuje nam  szacunku do starszych. Nawet jeżeli z kimś się nie zgadzam to te osoby żyją kilkanaście, kilkadziesiąt lat dłużej na tym świecie ,więc pewnie coś tam o życiu wiedzą.

Szacunku do „dawnych miłości” . Często zadawałam pytanie moim kolegom: -Jak to jest, że jeszcze niedawno kochałeś ją „na zabój” ,a teraz wyzywasz od szmat?

Rodzice… hmmm często mamy im dużo do zarzucenia ( być może słusznie) … Wytykamy im to co zawsze robili lub czego nigdy nie zrobili… Ale prawda jest taka , ze przekazali nam życie. Gdyby nie oni ,nas by nie było. A wtedy nie moglibyśmy mieć tych wszystkich pretensji …

Takich przykładów mogłabym jeszcze mnożyć.

Jestem wdzięczna , że mam szacunek do drugiego człowieka. Do starszej osoby, księdza, nauczyciela itp. Zostałam wychowana tak, by pewnych granic w relacjach z innymi ludźmi ,nigdy nie przekraczać… Dlatego nie przekraczam ich nawet wtedy, gdy jestem zła czy zraniona . Dlatego , że  emocje przechodzą, a szacunek do siebie i innych zostaje.

Autor

druga

Mam na imię Asia. Mam 31 lat .Mieszkam w Elblągu. Od urodzenia choruję na mózgowe porażenie dziecięce dlatego poruszam się na wózku. Posiadam licencjat z polonistyki i magistra z dziennikarstwa.

3 komentarze do “Szmata”

  1. Jest też druga strona medalu 😉 Pozwolenie innym by nas nie szanowali w imię różnych, często bardzo jasnych powodów, za którymi stoją jedynie „pobożne życzenia”. „On/Ona nie rozumie” ” On/Ona taki/a nie jest” ” dla mnie się zmieni” „On/Ona nie jest taka zła”. Taki stan może trwać latami w czasie których pobłażliwość wobec krzywd kształtuje dramatyczny romans ofiary z katem poprzez zniesienie wszelkich granic. Odzyskanie szacunku do siebie to wówczas długi proces, natomiast postawienie granic owocuje odrzuceniem z którym również trzeba się uporać. Ogrom ludzi tak boi się odrzucenia, że woli być ofiarą do końca swoich dni. Odpowiedzialność i uczciwość to przedskoczki szacunku do siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *