Kochasz bez „ale”.

Kiedyś czekałam na kogoś na dworze i obserwowałam chodzących po chodniku ludzi. Jedni rozmawiali przez telefon, inni się uśmiechali do mnie , a jeszcze inni szli w milczeniu, o czymś myśląc.

– Boże każdy z tych ludzi ma własną historię, którą mógłby opowiedzieć. Każdego z nich kochasz tak samo bez żadnych ” ale” – pomyślałam . Uświadomiłam sobie wtedy, bardzo ważną, choć wydawałoby się prostą prawdę o Bożej miłości.

Dzisiaj wracam do tej myśli. Najtrudniej zaakceptować Bożą miłości, gdy ktoś nas rani i jeszcze mu się powodzi, a my mamy pod górkę. Zastanawiamy się wtedy , gdzie jest w tym wszystkim sprawiedliwość? A przecież modlimy się słowami „ (…) i odpuść nam nasze winy, jako i my odpuszczamy naszym winowajcom”

Są osoby w moim życiu , od których chciałabym usłyszeć „przepraszam”, ale wiem też, że nie muszę na to czekać, by tym osobom przebaczyć. Chowanie urazy wykańcza i zniewala zawsze najbardziej nas samych, a nie osobę , która nas skrzywdziła.

Sens przebaczenia odkryłam no nowo w dialogu z pewnego filmu. W jednej ze scen żona zapytała męża:

-Dlaczego ty tak wszystkim wybaczasz? – na co on odpowiedział,

– Bo wybacza się raz, a nienawidzić trzeba codziennie…

Autor

druga

Mam na imię Asia. Mam 31 lat .Mieszkam w Elblągu. Od urodzenia choruję na mózgowe porażenie dziecięce dlatego poruszam się na wózku. Posiadam licencjat z polonistyki i magistra z dziennikarstwa.

2 komentarze do “Kochasz bez „ale”.”

  1. Myślę, że to jest nieco bardziej skomplikowane.
    Nie wykańcza nas bowiem brak aktu wybaczenia, co ustawiczne myślenie w stylu „Kiedy ten wstrętny X w końcu zacznie myśleć, poprawi swoje zachowanie i mnie przeprosi!?!?”
    Jeśli jednak uznajemy, że X nie jest wart naszej uwagi, zrywamy z nim stosunki i po kilku dniach przestajemy o nim myśleć – brak wybaczenia nie spowoduje nasze depresji. Po prostu usuwamy go ze swojego życia.
    Niektórzy nie chcą się pogodzić, a jednocześnie nie zasługują na wybaczenie bez uprzednich przeprosin – to wcale jednak nie oznacza, że musimy się tym zadręczać.
    Pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *